Prokurator generalny w Waszyngtonie oskarża urzędnika miasta Wapato

Prokurator generalny w Waszyngtonie oskarża urzędnika miasta Wapato o wzbogacenie się poprzez stworzenie i przyjęcie pracy za 95 000 USD
Biuro prokuratora generalnego w Waszyngtonie złożyło pozew oskarżający administratora miasta Wapato Juana Orozco o wykorzystanie jego poprzedniego stanowiska jako burmistrza w celu bezprawnego wzbogacenia się poprzez stworzenie – i zaakceptowanie – pozycji administratora miasta o wartości 95 000 USD.

Pozew cywilny został złożony w piątek w Sądzie Najwyższym Yakima County.

Orozco został wybrany na burmistrza w listopadzie 2017 r. Zrezygnował na spotkaniu 4 września i został natychmiast mianowany zarządcą miasta przez nowego burmistrza, Dorę Alvarez-Roa. Umowa zawierała już jego nazwę, odnotowano w sprawozdaniu z audytu państwowego.

Pozew ma na celu unieważnienie umowy Orozco, zmusić go do rezygnacji ze stanowiska i zażądania od niego zwrotu wynagrodzenia, które zostało bezprawnie wypłacone. Pozew ma również na celu nałożenie grzywny w wysokości 500 USD – maksymalnej – za naruszenie miejskiego kodeksu etycznego.

Kodeks etyki pracowników miejskich stanowi, że „żaden urzędnik miejski nie może wykorzystywać swojej pozycji do zabezpieczenia specjalnych przywilejów lub zwolnień dla siebie, siebie lub innych osób”. Pozew prokuratora generalnego mówi, że Orozco naruszył tę zasadę, wykorzystując swoją pozycję burmistrza stworzyć lukratywną pozycję dla siebie jako pracownika miasta.

Biuro AG wymienia w pozwie także Radę Miasta Wapato i Alvarez-Roa.

Prokurator generalny w Waszyngtonie Bob Ferguson powiedział w informacji prasowej, że korzystanie z urzędu publicznego w celu osobistego wzbogacenia jest naruszeniem prawa i nadużyciem zaufania publicznego.

„Naruszenie naszych przepisów dotyczących przejrzystości podważa zdolność Waszyngtonu do informowania o decyzjach podejmowanych przez ich urzędników państwowych” – powiedział Ferguson.

Pozew wymaga również, aby wszyscy członkowie Rady Miasta Wapato zostali przeszkoleni w zakresie ustawy o otwartych spotkaniach publicznych.

Pat McCarthy, audytor stanu Waszyngton, powiedziała, że ​​docenia zdecydowane działania Fergusona w tej sprawie, co, jak powiedziała, odzwierciedla wysoką wartość, jaką społeczeństwo kładzie na przejrzystości rządu.

W raporcie opublikowanym 2 maja audytorzy stwierdzili, że Wapato wykazał „rażące” lekceważenie otwartego rządu i odpowiedzialności.

Audytorzy stwierdzili, że miasto wielokrotnie naruszało ustawę o otwartych spotkaniach publicznych. Miasto naruszyło także politykę nepotyzmu i sprzeniewierzyło 243 000 dolarów opłat podatników, powiedzieli audytorzy.

Powiedzieli również, że Orozco działał nieetycznie, gdy tworzył i akceptował pracę administratora miasta.

„Nasze prace kontrolne ujawniły poważne naruszenia podstawowych standardów odpowiedzialności przez miasto Wapato, naruszenia, które uzasadniają reakcję zarówno mieszkańców miasta, jak i urzędników publicznych” – powiedział McCarthy.

Asystent adwokatów generał Andrew Hughes i Suzanne Becker zajmują się sprawą.

Podwójne dochodzenia
Naruszenia prawa mogą mieć charakter cywilny lub karny. Oprócz pozwu cywilnego wniesionego przez prokuratora generalnego trwa śledztwo karne – współpraca między Urzędem Prokuratora Okręgowego Yakima a szeryfem hrabstwa Yakima.

Prokurator okręgowy Joseph Brusic powiedział w piątek, że spotkał się z szeryfem Robertem Udellem zgodnie z planem, aby przedyskutować możliwe drogi i statuty, które mogą mieć zastosowanie do ustaleń w raporcie audytora stanu z maja.

Brusic powiedział, że będzie śledził prowadzenie w nadchodzących tygodniach i docenia ciągłe wsparcie mieszkańców Wapato. Jest również świadomy, że ci mieszkańcy chcą mieć okazję spotkać się z nim, aby zadawać pytania.

„Rozumiemy, że niektórzy chcieliby mieć okazję spotkać się z nami twarzą w twarz” – powiedział Brusic. „Data nie została jeszcze ustalona, ​​ale jesteśmy gotowi to zrobić”.

Brusic powiedział, że śledztwo będzie kontynuowane, niezależnie od wyniku jakiegokolwiek procesu sądowego lub decyzji politycznej, które mogą usunąć Orozco z władzy.

„Niezależnie od tego, co się stanie, dochodzenie kryminalne będzie trwało” – powiedział.

Rzecznik szeryfa, Casey Schilperoort, powiedział, że Biuro Szeryfa zbada wszelkie możliwe przestępstwa zidentyfikowane przez Brusica.

„Rozumiem, że prokurator będzie rozpatrywał zarzuty, ustalał, czy popełniono przestępstwo i wysłał sprawę do nas w celu zbadania”, powiedział Schilperoort. „Ważne jest, aby pamiętać, że zabójstwa, śledztwa w sprawie śmierci i przestępstwa seksualne będą miały pierwszeństwo przed sprawami Wapato”.

Dochodzenia kryminalne zwykle trwają do sześciu miesięcy, powiedział Schilperoort.

Więcej umów
Rada Miejska Wapato zmieniła umowę Orozco na comiesięcznym posiedzeniu 5 czerwca.

Podobnie jak w przypadku umowy przyjętej na posiedzeniu 4 września, zmieniona umowa nie była pierwotnie zawarta w porządku obrad Rady Miasta. Alvarez-Roa dodał to do porządku obrad przed sesją wykonawczą, podczas której warunki zmienionej umowy były omawiane za zamkniętymi drzwiami, a następnie głosowano 4-2, aby przyjąć te warunki, z udziałem członków Rady Joela Torresa, Ralpha Sancheza, Barbie Hilario, Irasema Gonzalez Cantu głosuje za. Członek Rady Brinda Quintanilla-Bautista był nieobecny.

Członkowie Rady Chuck Stephens i Keith Workman zagłosowali przeciwko zmianom, a Workman powiedział, że nie miał wystarczająco dużo czasu, aby proc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *